Арсенал 5-0 Кристъл Палас: Артилеристите се бунтуват, докато Габриел играе от стационарните позиции, за да помогне на отбора на Микел Артета да сложи край на поредицата си от три загуби... с Габриел Мартинели, който записа двойка за контузия
Daily Mail | 2024-01-20 | 17:11:08

Два късни гола от резервата Габриел Мартинели позлатиха директен триумф и настроиха Арсенал да атакува през втората половина на сезона.

Мнозина все още смятат, че те ще бъдат най-близките съперници на Сити, докато се опитват да станат първия отбор, който някога е печелил четири поредни титли в Английската лига.

Арсенал спечели с 5-0 срещу Кристъл Палас в събота следобед, слагайки край на серия от три мача без победа във всички състезания

Победата поставя Арсенал на две точки зад Ливърпул, който е на върха във Висшата лига

Габриел се издигна високо над защитата на Кристъл Палас, за да вкара първия гол на Арсенал след 11 минути

Вашият браузър не поддържа iframes.

Размерът на победата може да успокои призивите към Арсенал да подпише с топ нападател като Иван Тони от Брентфорд преди края на януарския трансферен прозорец, но до късния разцвет на Мартинели, предимството на Арсенал беше изграден върху доминацията на фигурата и майсторството на Габриел във въздуха.

Кристъл Палас (3-4-3): Хендерсън; Клайн (Ахамада 76'), Андерсен, Гуехи (Томкинс 87'); Мичъл, Лерма, Ричардс, Хюз (Озох 68'); Езе, Матета, Шлуп (Матеус Франка 76').

Неизползвани резерви: Джонстоун, Едуард, Ебиовеи, Ридевалд, Адарамола.

Голове: Няма

Картолети: Няма

Мениджър: Рой Ходжсън

Съдия: Пол Тиърни

Публика: 60 704

Резултатът остави облаци да се струпват около Палас и техния мениджър Рой Ходжсън. Точно преди последния съдийски сигнал телевизионните камери прекъснаха председателя на клуба Стив Париш и неговия приятел и съветник Марк Брайт, седнали в ложата на директорите, изглеждащи очевидно притеснени. Може да предстоят трудни дни.

Арсенал беше започнал с ентусиазъм и ентусиазъм, преследвайки, тормозейки, пробвайки, въртейки топката в средата на терена.

Палас седна дълбоко и се опита да поеме напрежението. Първите десетина минути едва се измъкнаха от собствената си половина. В 11-ата минута Арсенал отбеляза.

Арсенал спечели корнер, когато превъзходна топка от Александър Зинченко постави защитата на Палас под натиск.

Деклан Райс замахна отдясно и бе посрещнат от страхотен скок от Габриел, който се издигна високо над Крис Ричардс и насочи удара си с глава надолу и отвъд Дийн Хендерсън в мрежата.

Арсенал за малко да излезе по-напред от нов корнер минута по-късно.

Този път топката бе изстреляна на близката греда и се отби в главата на Джеферсон Лерма, който неволно я насочи към вратата. Хендерсън се измъкна отдясно и топката се отби от гредата и падна в ръцете.

Енергията на Арсенал намаля малко по средата на полувремето и Палас най-накрая започна да намира опора в играта.

Дейвид Рая почти им донесе изравнителен гол след половин час, когато удари право в Джеферсън Лерма. Лерма го върна към вратата и Рая се изкупи, като се хвърли вдясно и бутна топката около гредата.

Арсенал взе пример от това бягство и освежиха доминацията си.

Те спечелиха още един корнер и когато Букайо Сака го завъртя дълбоко към задната греда, Хендерсън беше опънат на линията от Бен Уайт.

Топката прелетя над главата му, Габриел я посрещна и тя отскочи от легналата форма на Хендерсън и в мрежата.

Беше разочароващ следобед за Дийн Хендерсън, който си допусна автогол, за да даде преднина на Арсенал с 2-0

Леандро Тросард също се записа в протокола, като прокара топката покрай Хендерсън, за да вкара домакините водят с 3-0

Победата идва, след като отборът на Микел Артета току-що се завърна от тренировъчен лагер при топло време

Резултатът беше също 10-то поражение на Палас за сезона, като "орлите" спечелиха само веднъж в последните си пет мача във всички състезания

Голът дойде в точното време за Арсенал, който беше започнал да избледнява. Хендерсън твърдеше, че е бил фаулиран от Уайт, но реалността беше, че той просто не направи достатъчно, за да махне защитника от пътя си. VAR провери гола и нямаше причина той да бъде отменен.

Eberechi Eze съществуваше като остров на хитрост и изобретателност и удивителна техника сред борбите на неговия отбор и спаси Рая бързо през второто полувреме с удар от 25 ярда.

Арсенал трябваше да постави мача извън обсега, когато Кай Хаверц и Габриел Хесус се обединиха, за да поставят Леандро Тросард, който беше предпочетен пред Габриел Мартинели, но Тросард стреля погрешно на десет ярда, оставяйки гола на негова милост.

Арсенал продължи да натиска напред. Те поискаха дузпа, когато Габриел Жезус се хвърли на пода по време на сблъсък с вратата.

Проверка на VAR предполага, че това е скандално гмуркане.

Ако VAR може да се използва за присъждане на дузпи в подобни ситуации, може би трябва да се използва и за присъждане на червени картони за измама.

Натискът върху шефа на Eagles Рой Ходжсън нараства, като Греъм Потър е спряган за потенциален наследник

Йоахим Андерсен беше изобразен с вдигнати ръце към пътуващите фенове след мача

Резервата Габриел Мартинели влезе в 69-ата минута, за да отбележи няколко голове в добавеното време

Получавайки пас от Еди Нкетия, Мартинели (вляво) се стрелна напред, преди да плъзне топката покрай Дийн Хендерсън от тесен ъгъл

Исус получи наградата си по справедлив начин след час. Арсенал проби светкавично от корнер и Жезус спринтира чисто отдясно. Той наведе хубав пас към наказателното поле, за да се затича към Тросард, Тросард влезе навътре и постави Натаниел Клайн на гърба си, преди да прати топката покрай Хендерсън.

Арсенал запази доминацията си до края на полувремето. Единствената изненада беше, че те не добавиха към общата си сума до дълбоко в добавеното време, когато Еди Нкетия пусна умело централна топка към другия си резерва Габриел Мартинели, който плъзна своя удар покрай Хендерсън и в далечната греда.

Минута по-късно Мартинели повтори трика. Същата позиция, същият финал. Този път това беше централна топка на Жоржиньо, но резултатът беше същият. Хендерсън нямаше шанс и топката намери любимото си място, точно в далечната греда.

Когато изтече последният съдийски сигнал, аплодисментите сигнализираха за това изливане на облекчение. На тъчлинията Ходжсън наведе глава от разочарование и ужас. Палас изглежда като отбор, който потъва.